medycyna naturalna Bydgoszcz

Terapia Bowena – terapia inna niż wszystkie.

2023-12-19
czym jest terapia bowena

Terapia Bowena jest niczym innym jak terapią ciała. Można ją zaliczyć do terapii naturalnych i alternatywnych. Dobre będzie również określenie terapii niekonwencjonalnych. W ten sposób terapia Bowena jest wyszukiwana w sieci. Na pewno nie można powiedzieć, że jest to masaż. Z takim określeniem dla terapii Bowena spotykam się często. Po pierwszej sesji już jest wiadomo czym jest terapia Bowena.

Terapia Bowena – na co pomaga Bowen?

Ciało ma różne problemy i przeżywa różne stany. W ciele istnieją dwa rodzaje zaburzeń. Pierwszy spowodowany jest przez traumatyczne działanie pochodzące z zewnątrz, a drugi rodzaj pochodzi z wewnętrznych napięć rozwojowych. Od momentu narodzin struktura ciała poddawana jest działaniu środowiska. Od tego momentu powstają pierwsze wzorce ruchu i reakcji na bodźce zmysłowe. Kształtują się wzorce odpowiedzi układu rozumianego tutaj jako ciało, na pierwsze emocje. Pozostają one aktywne bardzo często przez całe nasze życie.

Terapia Bowena – jak radzić sobie z bólem?

Bardzo ważną sprawą w terapii Bowena jest równowaga miednicy. Chodzi o relacje pomiędzy kością biodrową, kością krzyżową i kręgami lędźwiowymi. Terapeuci wiedzą, że są to trudne relacje. Dolegliwości takie jak ból, sztywność ciała, ociężałość są efektem nieprawidłowego ustawienia osiowego każdego z tych elementów w odniesieniu do innego. Podczas ruchu będzie się to manifestowało jako utrata zakresu ruchomości. Te wszystkie zaburzenia równowagi pomiędzy kośćmi są utrzymywane przez tkanki miękkie, mięśnie, więzadła, powięzi. Dyskomfort, który odczuwamy i z powodu którego zgłaszamy się do gabinetu, powstaje raczej w wyniku napięcia tkanki miękkiej niż z powodu braku równowagi kości.

Procedury Bowena zmniejszają napięcie mięśni przykręgosłupowych, zmniejszają ból i poprawiają ruchomość pleców. Pacjenci, którzy skarżą się na ból biodra są przekonani, że to zmiany strukturalne są tego przyczyną. Jednak w 99% ten ból pochodzi z tkanki mięśniowej okalającej biodro. Jakie jest zdziwienie pacjenta gdy po procedurze miednicy albo procedurze kulszowo-goleniowej czuje rozluźnienie i swobodę ruchu w biodrze podczas schodzenia z kozetki.

Podobnie dzieje się gdy pacjent ma ból barku z ograniczoną ruchowością. Pracując ruchem Bowena na mięśniach obręczy barkowej można stopniowo na kolejnych sesjach zwiększać zakres ruchu barku i kończyny górnej.

Terapia Bowena dla kobiet.

Ponieważ terapia Bowena jest bezpieczna i łagodna można ją stosować u kobiet w ciąży. Sesje wykonuje się na siedząco z dbałością o maksymalny komfort pacjentki.

Ma ona zastosowanie w przypadku obrzęków, bólu pleców, rwie kulszowej, migrenie, problemach w oddychaniu czyli w tych wszystkich stanach na które skarżą się kobiety w ciąży.

Kobietom po porodzie bardzo polecam procedurę miednicy. Dzięki niej cały układ mięśni kanału rodnego i dna miednicy wraca do swojego położenia. Jest to bardzo ważne dla dalszego prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa i miednicy.

Lubię też polecać kobietom terapię Bowena jako sposób odnowy biologicznej. Wystarczy raz w miesiącu zaplanować sobie 1 godzinę na sesję Bowena na której wykonam protokół terapeutyczny dopasowany do Twoich potrzeb .

Przynosi to fajne efekty i znowu chce się żyć.

Terapia Bowena – czy już ją znacie?

Każda terapia jest procesem i wymaga czasu. Potrzebne jest też zaangażowanie pacjenta i zaufanie do terapii.

Każde ciało ma potencjał i zdolności naprawcze. Warto o tym pamiętać i dać sobie szanse. Bywa, że terapia Bowena mobilizuje do wprowadzenia zmian w stylu życia. Stare wzorce mogą już nie działać za to generują tylko ból i dyskomfort. Świat się zmienia i nasze życie też powinno się zmieniać.