Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która pracuje z całym organizmem, angażując do tego wszystkie układy i narządy. Na technikę Bowena składają się liczne procedury terapeutyczne, które w połączeniu są skutecznymi protokołami terapeutycznymi. Nie jest to nowa koncepcja w fizjoterapii tylko metoda terapii ciała w określonych symptomach.
Spis treści
ToggleRuch Bowena – czyli informacja dla ciała
Sesja Bowena polega na wykonywaniu sekwencji ruchów rolujących na skórze pacjenta w określonych punktach ciała.
Ruch ten pobudza receptory czuciowe układu powięziowego i wpływa na wszystkie nerwy, ścięgna i mięśnie, które są w bliskim połączeniu z powięzią. Ponieważ skóra i narządy wewnętrzne są unerwione przez ten sam segment rdzenia kręgowego, ruch Bowena działa stymulująco na określony narząd, regulując jego funkcje i regenerację.
Technika Bowena – skutki uboczne
Dobór procedur jest bardzo indywidualny. Opiera się na wywiadzie zebranym od pacjenta. Nie ma przeciwwskazań do stosowania techniki Bowena. Dlatego mogę zaproponować sesję osobie starszej, mogę ją wykonać u dziecka i kobiety w ciąży.
Nie można też powiedzieć aby technika Bowena wywoływała skutki uboczne. W czasie 48 godzin po sesji mogą pojawić się odczucia w ciele, świadczące o procesie zmian jaki w nim zachodzi.
Po sesji Bowena pacjenci mogą być zmęczeni i senni. Czasami czują się jak po intensywnym treningu i mają wrażenie, że mają zakwasy w mięśniach. Ruchy Bowena mogą pobudzić pracę jelita grubego i pęcherza moczowego.
Czasami występują objawy subiektywnego pogorszenia się samopoczucia. Ma to miejsce zwłaszcza w chorobach przewlekłych, które są długo i bardzo długo z pacjentem . Podstawową zasadą dobrej terapii jest nie wchodzenie głęboko w strukturę dopóki nie będzie ona gotowa.
Dlatego po sesji zalecany jest odpoczynek, spacer i picie wody, aby ciało mogło zintegrować w sobie nowe informacje. Ważne jest też spokojne obserwowanie siebie i swojego ciała i zaufanie terapii.
Zapewnienie czasu na integrację pomiędzy sesjami jest tak samo ważne jak wykonanie samej sesji. Zbyt wiele informacji może przytłoczyć ciało.
Technika Bowena – kiedy stosuje się technikę Bowena
Możliwości jej zastosowania u pacjenta są szerokie. Obecnie terapie oparte na powięzi są nowym sposobem leczenia dysfunkcji wewnętrznych ludzkiego ciała.
Możemy być zdrowi poprzez większą świadomość swojego ciała i jego potencjału. Technika Bowena wykorzystuje naturalną zdolność człowieka do uzdrawiania siebie jak i intelektualnego ducha, który potrafi ten wewnętrzny potencjał wykorzystać.
Pomaga pacjentom z problemami w poruszaniu się, zmniejszając ból i zwiększając ruchomość układu mięśniowo-szkieletowego. W technice Bowena są procedury terapeutyczne, które mogą pomóc pacjentom z różnego typu bólami głowy i bólem pleców. Pacjentki z migrenami, które trafiły do mojego gabinetu miały średnio cztery razy w tygodniu silny ból głowy. Towarzyszyły mu znane wszystkim inne objawy jak na przykład nadwrażliwość na zapachy i światło. Bardzo często też ból głowy nie ustępował po lekach przeciwbólowych. Stosując technikę Bowena można zmniejszyć częstość występowania tego bólu z czterech w tygodniu do jednego na trzy tygodnie. Może również zmienić się charakter bólu na łagodniejszy i bez objawów towarzyszących. Pacjentki zauważyły także, że łatwiej można się pozbyć tego bólu po zażyciu tabletki przeciwbólowej. Wcześniej było to niemożliwe.
Innym wskazaniem do zastosowania techniki Bowena są zaburzenia hormonalne w przebiegu chorób tarczycy, jajników i nadnerczy.
Systematyczna terapia techniką Bowena pomaga pacjentom z astmą, katarem siennym, zapaleniem zatok i częstymi infekcjami dróg oddechowych. Dzięki procedurom i protokołom terapeutycznym można łagodnie i skutecznie obniżyć napięcie emocjonalne w ciele pacjentów zestresowanych i będących w psychoterapii.