Masaż powięziowy i leczenie bólu- jak to pomaga?

2025-04-16
masaż powięziowy kręgosłupa

O istnieniu powięzi dowiadujemy się zazwyczaj przy okazji problemów z chodzeniem, powstałych na skutek choroby rozcięgna podeszwowego. Możemy czuć ból pięty, ból stopy i ból na podeszwie stopy. Powięź jednak obecna jest w całym ciele. Jej gęste i zwarte pasma wspierają odcinek lędźwiowy kręgosłupa przy każdym ruchu, jaki wykonamy.

Ból kręgosłupa i masaż powięziowy- jak skutecznie pozbyć się bólu?

Zdrowa powięź jest giętka i gładka, co pozwala sąsiadującym ze sobą tkankom i narządom na wzajemny ślizg. Elastyczność powięzi umożliwia nieustanne dopasowywanie wnętrza naszego ciała do różnych sytuacji, jakie w nim zachodzą takich jak: oddychanie, trawienie posiłku czy też ćwiczenia fizyczne.

Ale na powięź mogą wpływać niekorzystne czynniki, które istotnie zmieniają jej funkcjonowanie. Pod wpływem stresu powięź staje się odwodniona, zdeformowana i zbita. Jej konsystencja gęstnieje, a sąsiadujące ze sobą warstwy powięzi sklejają się i tracą łatwość w przygotowaniu się do wykonania ruchu.

Jeżeli postawa ciała jest nieprawidłowa powięź też gęstnieje, aby wzmocnić ten obszar ciała, który jest niezrównoważony. Takie zachowanie powięzi trwające od sześciu do dziewięciu miesięcy sprawia, że staje się ona mniej mobilna .Tylko tyle czasu potrzebuje powięź, aby się odkształcić i zdestabilizować. Z wiekiem zmiany te zachodzą szybciej. Ruch jest najwydatniejszy i pełen gracji wtedy, gdy powięź ślizga się bez przeszkód.

Słaba powięź zwiększa ryzyko wystąpienia urazów i zwyrodnień. Obciążenia stawów kręgosłupa czy stawów biodrowych powstające w powtarzalnych pozycjach jak siedzenie na krześle czy trening sportowy, usztywniają powięź i mogą powodować zwyrodnienia nie- wykorzystywanych w pełni stawów. Ból kręgosłupa jest najczęstszym objawem, na który skarżą się pacjenci i powodem dla którego przychodzą na sesję Bowena.

Ból kręgosłupa-jak sesja Bowena może Ci pomóc?

Ruchomość kręgosłupa jest zależna od elastyczności powięzi, w której zawieszone są jego kręgi. Wiedząc o tym lepiej zrozumiemy, co nas tak naprawdę boli i dlaczego wykonujemy masaż powięziowy.

Aby rozwiązać problem jakim jest ból kręgosłupa rozpoczynam sesję Bowena od wykonania procedury lędźwiowej. Każdy ruch procedury ma na celu zmniejszenie odczuwania bólu i spowodowanie pozytywnej zmiany w układzie mięśniowo-powięziowym kręgosłupa.

Na kolejnych sesjach do procedur wstępnych dodaję procedury specjalistyczne, aby skutecznie przywrócić ruchomość kręgosłupa i komfort ruchu.

W przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa czy bólu pleców, aby osiągnąć poprawę trzeba zwrócić uwagę na miednicę. Ruchomość miednicy jest ważna dla mobilności kręgosłupa. „Zamrożona” miednica nie pozwoli na swobodny i bezbolesny ruch kręgosłupa.

Ruch Bowena w masażu powięziowym – czy wiesz dlaczego skutecznie działa?

Przekonanie mówiące, że powięź jest bezwładną tkanką było podstawą rozwoju terapii, w których stosowano mocny i mechaniczny ucisk w pracy z ciałem. W świetle najnowszych badań nad podwięzią jest ono już nieaktualne. Powięź reaguje na dotyk o wiele lżejszy, niż wcześniej zakładano. Dobrym przykładem takiego dotyku jest właśnie ruch Bowena.

Według tych badań powięź ma dziesięć razy więcej receptorów czuciowych niż mięśnie. Badacz powięzi Robert Schleip stwierdził, że w sieci powięziowej całego ciała znajduje się ponad 100 milionów zakończeń nerwów czuciowych, co czyni ją najbardziej receptywnym narządem zmysłów.

Proprioceptywne zakończenia nerwowe w powięzi pozwalają poczuć położenie tułowia i kończyn względem otaczającej przestrzeni. Powięź współpracując ze wzrokiem, słuchem, zmysłem równowagi oraz dotykiem dostarcza nam informacji o pozycji ciała.

Powięź ma siedem razy więcej interoceptorów niż proprioceptorów. Rozmieszczone są w całym ciele jednak większość tych receptorów powięziowych znajduje się tuż pod skórą. To właśnie te receptory są stymulowane ruchem Bowena na sesjach terapeutycznych. Dzięki niemu twoja powięź się rozluźnia i możesz poruszać się z większą swobodą i mniejszym bólem. Ruch Bowena stymuluje również proces nawodnienia powięzi i ruch płynów w jej włóknach, co jest istotne dla jej ruchomości.

Kręgosłup nie jest kolumną- zmiana podejścia w terapii ciała.

Tak jak przez dziesiątki lat uważano, że powięź jest bezwładną tkanką tak samo na temat kręgosłupa istniała koncepcja, mówiąca o tym, że jest on niczym kolumna.

Obecnie uważa się, że ciało funkcjonuje jak wieża tensegracyjna. Kręgi kręgosłupa nie są ustawione jeden na drugim jak w kolumnie z bloków kamiennych, lecz są zawieszone w powięzi. Włókna powięzi przeplatają się przez segmenty kręgosłupa i owijają kręgi. Zapewniają ochronę kręgów jak również zapobiegają powstawaniu tarcia między nimi. Kręgi kręgosłupa mogą być mniej lub bardziej ruchome. Będzie to zależało od elastyczności powięzi.
Chcąc doświadczyć jak porusza się twój kręgosłup weź wdech i spróbuj poczuć subtelne wydłużanie się kręgosłupa podczas tej czynności.

Kręgi zdrowego kręgosłupa układają się w płytkie łuki wygięte do przodu i ku tyłowi. Kręgosłup wykonuje ruchy w różnych płaszczyznach. Potrafi wyginać się na boki i jest zdolny zgiąć się. Ma możliwość rozciągania i rotacji. Kiedy wyginasz się lub rozciągasz to poruszasz się w płaszczyźnie strzałkowej. Kiedy się skręcasz i obracasz, poruszasz się w płaszczyźnie poziomej. A kiedy kołyszesz się na boki to poruszasz się w płaszczyźnie czołowej. Te ruchy są możliwe dzięki krzywiznom kręgosłupa.

Ruchomość kifozy i lordozy jest związana z elastycznością powięzi. Gdy kifoza piersiowa zostanie uwięziona przez sztywną powięź nie jest w stanie rozciągnąć się i rotować. Ruch sięgania po coś znajdującego się za nami może nadwyrężyć kręgosłup. Bardzo prawdopodobne jest również to, że taka sztywność kręgosłupa spowoduje nadmierne rozciągnięcie stawu barkowego i doprowadzi do jego kontuzji. Rozwiązaniem tego problemu jest poprawienie mobilności kręgosłupa.

Sesja Bowena – jak przywrócić sprawność kręgosłupa?

Najczęściej pacjenci skarżą się na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Moim zadaniem na sesji Bowena jest wykonanie takich procedur u pacjenta, aby uzyskać poprawę ruchomości obszaru między lędźwiami a kością krzyżową oraz między kością krzyżową, miednicą a stawami biodrowymi. Pisałam już o tym w jednym z wcześniejszych postów, że nieprawidłowe ustawienie osiowe tego obszaru daje ból, sztywność ciała i ograniczenie ruchomości.

W rozwiązaniu tego problemu u pacjenta, bardzo skuteczne i pomocne będą procedury wstępne i specjalistyczne takie jak procedura miednicy czy procedura krzyża. Poprawne ustawienie kości krzyżowej daje krzywiznom kręgosłupa odpowiednie podparcie.

Działanie ruchu Bowena w ciele będą też wzmacniać ćwiczenia, które zalecam na koniec sesji jak również systematyczna terapia kręgosłupa.